Nadużycia i przypadki łamania praw człowieka w Polsce
Każdy człowiek stanowi indywidualny i niepowtarzalny byt, który w swej niezwykłości posiada zupełnie odrębne cechy fizyczne oraz psychiczne, upodobania, usposobienie, a także preferencje. Nie mniej jednak istota ludzka jest jednocześnie niezaprzeczalnie uspołeczniona, oznacza to, iż tylko i wyłącznie będąc częścią określonej społeczności (społeczności państwowej w ujęciu ogólnym zwłaszcza) – jest ona zdolna do życia. Arystoteles mówił, że człowiek, który nie żyje wśród społeczności posiada cechy boskie lub został z niej wydalony (odrzucony). Sam z siebie jednak – nie jest w stanie rozwijać się, tworzy czy w ogóle egzystować bez udziału innych ludzi. Idąc tym tropem, powstała piramida potrzeb Abrahama Maslowa, która zwraca uwagę, na niezwykle istotny i kluczowy wręcz fakt, a mianowicie – człowiek posiada swoje oczekiwania oraz wymagania względem życia. Wynikiem, tudzież wypadkową realizacji tych potrzeb, było powstanie bytu państwoweg
Charakter instytucji, jaką niewątpliwie jest państwo, opiera się o dobrowolną umowę oraz obustronną akceptację faktu, iż obywatele posiadają swoje prawa oraz obowiązki, a także są ograniczeni prawem obowiązującym w danym kraju, co więcej w zamian za zapewnione przez państwo bezpieczeństwo, wolność, a także komfort – zrzekają się oni, w jakimś stopniu, swojej niezależności (są ograniczeni obowiązującym prawem krajowym, nie posiadają pełnej i nieograniczonej swobody). Kwestią kluczową w każdym państwie, niezależnie od jego wielkości, pozycji oraz stopnia zamożności - zarówno dla władzy, jak i dla obywateli, a także dla organizacji pozarządowych – są prawa człowieka (kwestia ich obowiązywania, respektowania). Niejednokrotnie posiadamy mylne wyobrażenie o ich istocie, nie zauważamy, że bardzo często nie są one respektowane w sposób należyty. Nie możemy zapomnieć przy tym, iż dzięki wolności słowa oraz wielości różnych opinii, bardzo często mamy do czynienia z odmiennymi poglądami danych grup (reprezentujących konkretne poglądy, wartości, idee) dotyczącymi kwestii łamania lub nadużyć praw człowieka. W Polce, kraju demokratycznym, zauważa się (na podstawie analizy odbioru oraz reakcji poszczególnych środowisk) pewne czynniki zapalne.
Dyskryminacja
Problem dyskryminacji nie jest obcy światu, walka z nim trwa właściwie od wieków, a jego całkowite wyparcie wydaje się być niemożliwe. Wiadomo, że dyskryminacja przybiera różnorodne formy i możemy traktować ją wieloznacznie, zależnie od naszych poglądów oraz wyznawanych wartości. W Polsce najczęściej mówi się, o dyskryminacji względem przedstawicieli środowisk LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści), które wzbudzają wiele kontrowersji. W tym przypadku sprawa również może być rozpatrywana z dwóch skrajnie różnych stron, po pierwsze Polska jest krajem dość konserwatywnym, ukierunkowanym kulturowo, ideowo oraz nacechowanym wieloma wartościami, nie możemy powiedzieć, że jest zamknięta na odmienność, jednak ta odmienność nadal nie jest dobrze traktowana i upłynie jeszcze sporo czasu zanim proces asymilacji tych środowisk przybierze pozytywny efekt. Środowiska LGBT czują się dyskryminowane, ze względu na pojawiające się wypowiedzi oceniające postawy, zachowania manifestujące brak zgody np. na zawieranie związków małżeńskich, czy adopcję, ale również – co zdarza się jednak stosunkowo rzadko – zachowania agresywne skierowane w kierunku przedstawicieli tych ruchów.
Niepełnosprawność oraz ksenofobia
Istotą praw człowieka jest brak podziału na tych, którzy są bardziej lub mniej uprzywilejowani. Pomimo wielkich zmian cywilizacyjnych, które zaszły w Polsce na przełomie kilkudziesięciu lat, można śmiało stwierdzić, iż procent nietolerancji np. wobec osób niepełnosprawnych znacznie się zmniejszył. Nie oznacza to jednak, iż w przekonaniu niepełnosprawnych ich prawa człowieka nie są w żaden sposób nadużywane lub łamane. Określanie kogoś, jako osobę słabszą, nieporadną życiowo, mniej ambitną, mniej zawziętą, mniej zdolną oraz gorszą pod względem fizycznym oraz intelektualnym, także jest formą dyskryminacji. Niechęć przed imigrantami, również daje się ewidentnie zauważyć. Poprzez medialne relacje, a także sprawozdania i prognozy, my jako społeczeństwo boimy się, nie ufamy. Nie jesteśmy skłonni do przyjmowania ludzi innych nacji, innego wyznania – do swojego kraju. Zachowania ksenofobiczne wywołują wręcz niespotykaną agresję oraz przemoc wobec osób przyjezdnych – co pogwałca wiele praw z ogromnej gamy przywilejów, zawartych w tzw. prawach człowieka.
Mówiąc o nadużyciach i łamaniu praw człowieka, możemy odnosić się zarówno do obowiązującego prawa (w świetle którego np. małżeństwa homoseksualne oraz adopcja przez pary homoseksualne – nie są dopuszczalne), jak również do osobistych odczuć (według których pary o innej orientacji czują się pokrzywdzone przez obowiązujące prawo, ponieważ twierdzą, iż uderza to w ich wolność, swobodę i równość). Jak widać kwestia praw człowieka oraz ich istoty – nie jest oczywista, a żadna racja – jedynie słuszna.